Fotbollskola

Vår Fotbollskola ger barn och ungdomar möjligheten att träffas på sommarlovet för att lära sig grunderna i spelet men också för att träffa kompisar som har samma intressen.

Du får tillsammans med dina kompisar lära dig fotbollens grunder. Dessutom ett antal teknikövningar för dig som vill lära dig något extra.

Vi genomför vår fotbollsskola vanligtvis under midsommarveckan och vänder oss i första hand till barn i åldrarna 6-11 år. 2009 hade vi fler än 130 deltagare.

Ledare är våra egna äldre ungdomar som alla i förväg genomgått en ledarutbildning speciellt för detta i samarbete med SISU Idrottsutbildarna. Det finns också alltid någon vuxen närvarande under dagarna.

Vi samarbetar med Team Sportia och Puma, som har mångårig erfarenhet av fotbollsskolor världen över.

    Det här ska du ha med dig
  • Gymnastik- eller fotbollsskor
  • Lämpliga fotbollskläder
  • Benskydd
  • Överdragskläder
    Det här får du med dig från fotbollsskolan
  • Träningströja
  • Vattenflaska
  • Diplom
  • Fotboll
  • Ett minne för livet
När:Midsommarveckan, Måndag - Torsdag, 21-24/6
Tid:Dagligen mellan 12:00 - 16:00
Vart:Gräs- och grusplanerna vid Ersmarks skola
Priset:350 :- / deltagare.
I priset ingår förutom en massa fotbollsträning och annat skoj, en t-shirt och en fotboll. Observera att lunch inte ingår.
Anmälan:Anmälningsperioden för årets fotbollskola har nu passerats, välkommen tillbaka nästa år.
Betalning:EJ Kontant som tidigare utan detta görs istället till klubbens bankgiro. Mer information får du i samband med anmälan.
Övrigt:Glöm ej att ta med vattenflaska.
För att utnyttja tiden på bästa sätt för deltagare och ledare skulle vi uppskatta om du som förälder som har möjlighet att vara närvarande under delar av dagarna fyller i detta i samband med er anmälan.
Frågor:Besvaras av Anders Näslund, 070-793 2620, e-mail: anders@eik.se



Lämna en kommentar

Tidigare kommentarer

    Inga dokument har hittats